KFUM Spelare uttagna till Riksläger 1 i Beachhandboll
Svenska Handbollförbundet har tagit ut spelare födda 2010 och 2011 till Riksläger 1, som markerar starten på spelarutbildningen för denna årskull.
Från KFUM Trollhättan har Elin Linderholm Arnell som spelar i F15-16 laget, Charles Nömell P14-laget samt Pontus Lindskog och Tage Samuelsson från P15-16 laget tagits ut. Vi säger grattis till uttagningen !
Lägret hålls den 29–31 augusti på fyra olika orter: Staffanstorp, Trollhättan, Falun och Uppsala. Totalt har förbundskaptenerna Fredrik Suneson och Alfred Joelsson kallat 20 spelare per ort, motsvarande ca 100 flickor och 100 pojkar. Rikslägren är en viktig del i SHF:s långsiktiga satsning på att utveckla beachhandbollen som gren och skapa fler möjligheter för unga spelare att utvecklas och ta nästa steg.























